Krynica Zdrój

Nie sposób spotkać podobnego miejsca, pełnego wspaniałej historii i malowniczych krajobrazów, będącego zarówno tętniącym ośrodkiem kultury i turystyki jak i miejscem głębokiej zadumy nad wspaniałą architekturą. Krynica Zdrój to nie tylko uzdrowisko, które trwa nieprzerwanie od XVIII wieku, ale także miasto doskonałe do spędzenia tam aktywnego wypoczynku.

Historia miasta sięga XVI wieku jednak uzdrowiskiem stało się dopiero w 1804 roku gdy "Mały Domek" pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe. W dziewiętnastym wieku była niezwykle popularna między innymi dzięki kąpielom borowinowym. Przyjeżdżali tam wtedy wielcy artyści, tacy jak: Kraszewski, Sienkiewicz czy Matejko. Najbardziej znanym obywatelem Krynicy był Nikifor Krynicki - malarz, którego obrazy wypełniają teraz muzeum jego imienia.

Do Krynicy warto wybrać się o każdej porze roku. Położenie w Beskidzie Sadeckim i obecność zarówno Jaworzyny Krynickiej, która jest rajem dla narciarzy, oraz Góry Parkowej, z której również można wesoło pozjeżdżać na nartach czy sankach przyciąga amatorów zimowych stoków i przechadzek po śniegu. Na Górę Parkową, na szczycie której jest moc atrakcji dla najmłodszych, prowadzi kolej linowa zbudowana w 1937 roku, o długości w linii prostej równej 642 metry. Osobom, które mają mniej czasu na zwiedzanie i zabawę ułatwia ona bardzo skorzystanie z największych pokus uzdrowiska. Inną atrakcją, z której można korzystać także w okresie letnim jest Sankostrada znajdująca się przy ulicy Dąbrowskiego na jednym ze stoków. Ma ona długość ponad dziewięćset metrów, a czas zjazdu trwa do dwóch minut. Dla fanów niezłej zabawy i prędkości to świetna rozrywka. Widoki ze szczytów Beskidu ukazują niespotykaną wielkość i piękno natury, pozwalają oderwać się od zwykłej codzienności. Warto zatrzymać się na jednym z nich choćby tylko po to, by złapać drugi oddech.

Pomiędzy 1 kwietnia a 31 października można skorzystać z jednej z głównych atrakcji okolicy. Niezapomniane chwile dla turystów i ich dzieci zapewni wtedy spływ Dunajcem i obejrzenie znad tafli wody wspaniałych krajobrazów Pienińskiego Parku Narodowego. Otoczenie przyrody, spokój na łodzi i rzece, i najwyższe walory estetyczne to tylko niewielka część przyjemności jakie czekają podczas spływu. Flisacy przygotowują w tym okresie do dyspozycji turystów około dwieście pięćdziesiąt łodzi, co powoduje, iż każdego na pewno przyciągną jak magnes.

Warta zobaczenia jest także warownia w Muszynie, zbudowana na zboczu góry - a raczej jej ruiny. Niebywale komponuje się ona w krajobraz, a sam pobyt tam przenosi do czasów Kazimierza Wielkiego. To fantastyczne miejsce na zadumę i wypoczynek i po prostu przechadzkę dla rozprostowania nóg.

Jeśli przyjeżdża się do miasta na krótko, zastanie was brzydka pogoda lub ze względów zdrowotnych nie można się sprawnie i szybko przemieszczać po mieście to warto skorzystać ze świetnego udogodnienia dla turystów jakim jest Retro Meleks. Ten mały czterokołowy pojazd przewiezie swoich pasażerów w trzydzieści najpiękniejszych miejsc w mieście.

Natomiast dla tych, którzy preferują bardziej aktywny tryb spędzania wolnego czasu, Krynica oferuje nie tylko jazdę konną po okolicznych łąkach ale także korty do tenisa ziemnego, tor gokartowy, na którym można wcielić się w skórę Kubicy, baseny, trasy rowerowe - sprawdzone przez uczestników Tour de Pologne - czy możliwość uprawiania sportów ekstremalnych.

Piękno Krynicy Zdroju to także muzea - kolejna niesamowita podróż w przeszłość, kolej Gondolowa, czy Szlak Architektury Cerkiewnej, które uprzyjemnią każdy odpoczynek i wyjazd w to piękne i pełne historii miasto.